Катар ќе биде домаќин на индиректни разговори меѓу Иран и САД за обновување на нуклеарниот договор од 2015 година

Од:

Катар ќе биде домаќин на претстојните индиректни разговори меѓу Иран и САД, со посредство на Европската унија, за да се затворат преостанатите празнини во напорите да се спаси нуклеарниот договор од 2015 година.

dobivaj vesti na viber

„Иран го избра Катар за свој домаќин затоа што е наш пријател“, изјави Мохамед Маранди, советник за медиуми на иранскиот нуклеарен тим.

Иран претходно денеска објави дека оживувањето на договорот со светските сили зависи од Вашингтон. САД се повлекоа од нуклеарниот договор со Иран во 2018 година, по што Техеран почна да ги крши нуклеарните ограничувања.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

САД одговори на обвинувањата од Европската унија: Не ја креваме цената на гасот

Повеќе од 700 затвореници ослободени во Иран поради победата на фудбалерите над Велс на СП

Разузнавачките агенции на САД и на Русија разговараат за нуклеарните ризици

А1он

Талибанците заработија милиони од Светското првенство во Катар

Ана Ололовска

Две деца избодени до смрт во Бронкс, осомничена е мајката

Ана Ололовска

Русин откри: „Во САД е создадена хибридна верзија на корона, вирусот уби 80 отсто од заразените“

Ана Ололовска