Катар го најави прелиминарниот извештај од истрагата за кибер-нападите во КНА

Од:

Катар ги најави прелиминарните резултати од истрагата за кибер-нападите во државната информативна агенција КНА, кои станаа причина за спорот со неговите тројца соседи од Заливот и со Египет, без притоа да ги идентификува извршителите.

Во синоќешното соопштение на катарското Министерство за внатрешни работи се посочува дека кибер-нападите започнале во април, еден месец пред да бидат објавени спорните изјави на емитор Тамим бин Хамад Ал Тани.

Меѓу објавените изјави, кои се препишуваат на емирот, се и палестинското исламско движење Хамас, кои е претставено како „легитимен претставник на палестинскиот народ“ и шиитски Иран, опишан како стратешки сојузник во регинот.

Екипите кои ја водат истрагата потврдија дека кибер-нападите се извршени со најнови технички средства и оти хакерите искористиле „пукнатини“ во системот на агенцијата, наведе катарското МВР.

Претходно Катар соопшти дека при истрагата му помага Федералното истражно биро (ФБИ), а во прелиминарниот извештај се открива да во истрагата работат и британски експерти.

Телевизијата „Си-Ен-Ен“ јави дека кибер-нападите биле извршени од страна на руски хакери.

Би можело да ве интересира

Катар дава пола милијарда долари за да се обнови Газа

Жарко Настоски

Катар вети 60 милиони долари за гасовод до Газа

Жарко Настоски

ВИДЕО: Во Катар 20.000 гледачи на отворање на нов стадион, сите тестирани на корона пред влезот

Жарко Настоски

Граѓаните на Катар ќе избираат 30 од 45 членови на Парламентот

Ана Ололовска

Напуштено бебе најдено на аеродром во Катар – властите симнале 13 Австралијанки од авион, барајќи ја мајката

Жарко Настоски

Ердоган утре во посета на Катар и Кувајт

Жарко Настоски