Катар ги финансира џихадистите од Исламска држава, тврди германски министер

Од:

Германскиот министер за развојна помош Герд Милер денеска го обвини Катар за финансирање на џихадистите од Исламска држава, која дејствува во Сирија и Ирак.

– Ваквата приказна секогаш има нешто што и претходи. Кој ги финансира трупите? Да ви помогнам, станува збор за Катар, рече Милер во интервју за германската тв станица ЗДФ.

Германскиот вицеканцелар и министер за економија Зигмар Габриел оваа недела апелираше да биде покрената дебата за тоа гој ја финансира Исламска држава, но не наведе конкретно ниту една земја.

Би можело да ве интересира

Германската ЦДУ го исклучува од членство поранешниот шеф на разузнавачката агенција

А1он

Германскиот канцелар Шолц на четиридневна турнеја низ Јужна Америка

Ана Ололовска

Двајца Срби запознале маж преку страница за запознавање, па го убиле

Писториус: 100 милијарди евра не се доволни за покривање на потребите на германската војска

Горан Наумовски

Напаѓачот во возот во северна Германија е осудуван Палестинец, кој пред шест дена излегол од затвор

Во Германија уапсен второосомничен во случајот на шпионирање за Русија

А1он