Катар е за интервенција на арапските држави во Сирија

Од:

Бидејќи Советот за безбедност на Обединетите нации не успеа да ја спречи граѓанската војна во Сирија, арапските земји самите треба да интервенираат и да сторат сé за да се спречи крвопролевањето, рече емирот на Катар Шеик Хамад бин Калифа ал-Тани.

Говорејќи во Генералното собрание на ОН навести дека заобиколувањето на Советот за безбедност ќе овозможи мирен трансфер на власта во Сирија. Тој потсети дека во 70-тите години на минатиот век, арапските сили интервенираа во Либан за да престанат внатрешните судири, што се покажа како ефективно и корисно.

Катар, заедно со Саудиска Арабија и Турција, силно ги поддржува сириските востаници, додека Иран му дава поддршка на претседателот Башар ал-Асад.

Би можело да ве интересира

Седум загинати во Сирија во авионски напад врз камиони кои превезувале оружје

А1он

ОПЦВ: Режимот на сирискиот претседател е одговорен за нападот со хлор во кој загинаа 43 лица

Се урна зграда во Сирија, најмалку 10 загинати, меѓу нив има и дете

Сирија: Напад врз американската база Ал Танф, ранети двајца сириски војници

А1он

СБ на ОН го одобри продолжувањето на испораката на хуманитарна помош во северозападна Сирија за уште шест месеци

Ана Ололовска

СБ на ОН едногласно одлучи преминот меѓу Турција и сириски Идлиб да остане отворен

Ана Ололовска