Каспаров го нападна Маск, па доби одговор: Што направи ти освен што твиташ

Од:

Корисниците на Твитер, вклучително и украинскиот претседател Володимир Зеленски, го критикуваа најбогатиот човек на светот, Илон Маск, откако тој ги даде предлози за постигнување мир во Украина. Маск побара од корисниците на социјалната мрежа да гласаат за неговиот предлог.

dobivaj vesti na viber

Милијардерот со јужноафриканско потекло предложи повторување на гласањето во анектираните региони на Москва, овој пат под надзор на Обединетите нации, по што Русија ќе се повлече во случај на негативен резултат. Маск исто така предложи Крим и формално да стане дел од Русија, „како што е од 1783 година“. по „грешка“ на советскиот лидер Никита Хрушчов. Во контроверзната публикација тој повика на снабдување со вода на Крим и за неутрален статус на Украина.

Маск беше нападнат од легендарниот руски шахист, противникот на рускиот претседател Владимир Путин, Гари Каспаров.

„Ова е морален идиотизам, повторување на пропагандата на Кремљ, предавство на украинската храброст и пожртвуваност“, напиша шахистот.

Маск одговори дека „и дал Starlink на Украина и изгубил 80 милиони долари во тој процес, и се ставил себеси и SpaceX на сериозен ризик од руски сајбер напад“, мислејќи на неговиот сателитски систем кој ја олеснил комуникацијата за Киев и на неговата компанија која нуди и развива патување во вселената. „Што правеше освен што твиташе“, го праша милијардерот Каспаров.

Би можело да ве интересира

Зеленски: Украина подготвува контрамерка против руските намери

А1он

Во изминатите 24 часа девет лица го загубија животот во пожари во станови низ Украина

Ана Ололовска

Фон дер Лајен рече дека загинале 100.000 украински војници, ЕК ја избриша изјавата

Ана Ололовска

Руските разузнавачи тврдат дека Полска се подготвува да припои големи делови од Украина

Ана Ололовска

Захарова: НАТО во Букурешт потврди дека не е заинтересиран за политичко и дипломатско решение во Украина

Русите назначија нов шеф на окупираната нуклеарна централа во Украина, последниот беше киднапиран

А1он