Карл Албрехт е најбогатиот Германец

Од:

Богатите Германци и покрај должничката и евро кризата, постанаа уште побогати. Минатата година вкупниот имот на 100-те најбогати Германци од 307, пораснал на 324,6 милијарди евра.

Врвот на „златниот брег“ му припаѓа на семејството Алди, Карл Албрехт (92) кој е најбогат Германец со 17,2 милијарди евра, додека на второто место се неговите роднини Бертхолд (58) и Тео (62) кои имаат по 16 милијарди евра.

На третото место е Дитер Шварц, со 12 милијарди евра, на четврто семејството Рајман со 11 милијарди евра, а на петото место е сопственичката на БМВ и Алтан, која и понатаму е најбогата Германка, со имот проценет на девет милијарди евра.

Според „Менаџер“ магазинот, на шестото место е семејството Ото со имот проценет на 8,2 милијарди евра, на седмо- семејството Вирт со 8 милијарди, осмо место се братот и сестрата Гинтер и Данијела Херц чија инвестициска куќа вреди седум милијарди евра, а порано биле сопственици на ланец маркети „Чибо“.

На девето место е семејството Еткер- 6,9 милијарди, а на десетото е Штефан Квант, брат на Сузан Калтен- сопственичката на БМВ, со 6,6 милијарди евра.

Би можело да ве интересира

Германската полиција запре повеќе од 50 екстремисти кај полската граница

Ана Ололовска

Лидерот на германската ЦДУ, Армин Лашет, денеска ќе се повлече од функцијата премиер на Северна Рајна Вестфалија

Ана Ололовска

Зехофер: Заштитата на границите е легитимна

Ана Ололовска

Меркел со благослов за наследникот Шолц: Ќе можам мирно да спијам

А1он

Фирмата што управува со аеродромот Франкфурт-Хан прогласи банкрот

Ана Ололовска

Германската полиција изрази загриженост поради зголемениот број илегални мигранти од Белорусија

Ана Ололовска

Leave a Comment

20 − 14 =