Карим Кан е новиот главен обвинител на Меѓународниот кривичен суд во Хаг

Од:

Претставници на 131 земја-членка на Меѓународниот кривичен суд синоќа во Њујорк одлучија британскиот адвокат Карим Кан да биде новиот главен обвинител на Трибуналот за воени злосторства, кој ќе ја замени Фату Бенсуда кога ќе и истече деветгодишниот мандат подоцна оваа година.

dobivaj vesti na viber

Кан кој ја вршеше функцијата помошник генерален секретар на Обединетите нации и неодамна водеше специјална истрага на ОН за злосторствата на Исламска држава, победи во вториот круг гласање и ја доби поддршката од 72 од 131 земја, па во јуни 2021 година ќе го започне својот деветгодишен мандат во Хаг.

Првата задача на Кан, кој е експерт за човекови права, е да обезбеди повеќе пресуди и со тоа да го зголеми легитимитетот на судот меѓу многу земји-членки на ОН кои одбиваат да ја признаат неговата надлежност, како што се САД, Израел, Русија и Кина.

Би можело да ве интересира

ОН: Над 300 илјади цивили убиени во Сирија за време на десетгодишниот конфликт

А1он

ОН: Ограничувањето на абортусот само го прави посмртоносен

А1он

ОН: Новинарката на Ал Џезира убиена е од израелски оган, бараме кривична истрага

А1он

Иследниците на ОН за воени злосторства сè уште не можат да стапат во контакт со Москва

А1он

ОН истражува наводи дека украински деца се посвојуваат во Русија

А1он

ОН: Десетици деца се убиени во репресиите на воената хунта во Мјанмар

А1он