Кандидат за премиер на Велика Британија призна дека користел кокаин

Од:

Кандидатот за иден премиер на Велика Британија и за лидер на Конзервативната партија Мајкл Гоув призна дека во неколку наврати, кога бил млад, земал кокаин и потенцираше оти жали поради тоа.

– Неколкупати сум земал кокаин на социјални настани пред повеќе од 20 години. Тогаш бев млад новинар. Беше грешка. Погледнувам наназад и посакувам да не го направев тоа, изјави Гоув (51), кој е министер за животна средина и храна од 2017 година.

Признанието на Гоув се случува непосредно пред објавувањето на книгата за него, напишана од новинарот Оуен Бенет. Извадоци од книгата насловена „Мајкл Гоув: мажот кој брзаше“, беа ексклузивно објавени во „Дејли меил“.

Гоув оцени дека грешките од минатото не би требало да го дисквалификуваат од трката за наследник на Тереза Меј.

– Мислам дека сите политичари имале личен живот пред политиката, истакна Гоув.

Би можело да ве интересира

ЕУ: Преговарачите се согласија да ги продолжат разговорите за Брегзит

ВИДЕО: Милиони луѓе учествуваат во глобалните протести за климата

ЕК: Договорот со Лондон мора да содржи целосно изводливо и законско оперативно решение

Ана Ололовска

Џонсон може повторно да го суспендира Парламентот

Лондон достави писмени предлози за измена на договорот за Брегзит

Корбин вети референдум за членството на Британија во ЕУ ако дојде на власт