Канадски дипломат обвинет дека крадел државни тајни на Кина

Од:

Кина денеска обвини уапсен државјанин на Канада, дипломатот Мајкл Ковриг за кражба на државни тајни кои претходно му ги предал уапсениот канадски бизнисмен Мајкл Спавор.

Деталите за случајот ги соопшти Комисијата за централни политички и правни работи.

Бизнисменот Спавор и поранешниот дипломат Ковриг беа затворени на почетокот од декември, веднаш по апсењето на финансиската директорка на Хуавеј Менг Ванжу, која ќе биде екстрадирана во САД.

 

Би можело да ве интересира

И Канада е против враќањето на Русија во Г7

Ана Ололовска

Захарова: Седница на Советот за безбедност на ОН поради американските ракети

Исчезнатиот вработен во британската амбасада во Хонг Конг, уапсен во Кина

Ана Ололовска

Средба на шефовите на дипломатии на Јапонија, Кина и Јужна Кореја за денуклеаризација на Корејскиот Полуостров

Ана Ололовска

Кина: Во поплави загинаа 201 лице

Ана Ололовска

Во сообраќајна несреќа во Лаос загинаа 13 кинески туристи

Ана Ололовска