Канада воведе санкции против уште 35 Руси и шест руски компании

Од:

Канада воведе санкции против уште 35 Руси и шест руски компании, соопшти канадскиот премиер Џастин Трудо.

Трудо пред присатните на годишниот состанок на Конгресот на Украинците во Канада во Винипег изјави дека Канада ќе продава државни обврзници за да ја зголеми помошта за Украина.

Во Канада живеат голем број Украинци, кои побараа од Владата во Отава да ги заостри санкциите против Русија.

Санкции се воведени против рускиот вицепремиер Александар Новак, министерот за индустрија Денис Мантуров, министерот за енергетика Николај Шулгинов и претседателот на одборот на директори на „Газпром“ Виктор Зубвков.

Канада воведе санкции и за компаниите „Лукоил“, „Трансоил“ и „Согаз“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Украина: На Русите им снемува муниција, па ја користат тактиката „бранови од месо“

Бајден размислува за турнеја низ Европа за време на годишнината од почетокот на руската инвазија врз Украина

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Објавена снимка од центарот на ослободениот Херсон: „Град на духови“

ВИДЕО: Украинците објавија снимка од нападот на руски магацин за оружје во Бахмут

САД воведоа нови санкции за „Вагнер“

11 мртви го денешниот голем руски ракетен напад на Украина