Канада испрати два воени брода во Балтичко Море

Од:

Канада денеска испрати два воени брода во Балтичкото Море и во Северниот Атлантик, кои им се придружат на двете фрегати, што веќе се во регионот за да го зајакнат источното крило на НАТО како одговор на руската инвазија врз Украина.

dobivaj vesti na viber

– Канадските бродови „Кингстон“ и „Самерсајд“ отпловија на четиримесечна мисија како дел од „мерките за одвраќање во Централна и Источна Европа“ што почна во 2014 година по анексијата на Крим од Москва, се наведува во соопштението на канадската морнарица.

До октомври, бродовите ќе учествуваат во воени вежби за отстранување мини и ќе одржуваат „висока готовност“, што ќе им овозможи „брзо и ефективно да одговорат како поддршка на секоја операција на НАТО“, се додава во соопштението.

Фрегатите „Халифакс“ и „Монтреал“ треба да се вратат во пристаништето во јули од мисијата наречена „Уверување“, што е најголемото распоредување на Канада во странство.

Во мисијата се вклучени и околу 700 канадски војници распоредени во Летонија, кои располагаат со артилерија и електронска опрема за војување, како и неколку воени авиони.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Зеленски: Разговарав со Папата

Ана Ололовска

Украинската армија тврди дека од почетокот на војната убиени се над 43.000 руски војници

Ана Ололовска

Русија не прифаќа демилитаризација околу нуклеарката Запорожје, вели претставникот во ОН

А1он

Резников: Во Украина пристигнаa ракетни фрлачи од Велика Британија

А1он

Русите подготвуваат измама за Зеленски, соопшти украинската разузнавачка служба

А1он

Валас: Малку е веројатно дека Путин ќе успее да ја окупира Украина