Кан: Во Кашмир е можна нова Сребреница

Од:

Пакистанскиот премиер Имран Кан денеска предупреди на опасноста „во Кашмир да се повтори масакрот и етничкото чистење на муслиманите, како тоа што пред 24 години беше во Сребреница“.
„Зарем светот тивко ќе набљудува масакр и етничко чистење на муслиманите во Кашмир, како тоа што беше во Сребреница“, на Твитер наведе тој, а пренесе радио Слободна Европа.

„Сакам да ја предупредам меѓународната заедница, доколку дозволи тоа да се случи, дека ќе има сериозни последици и ќе предизвика реакции во муслиманскиот свет што го раздвижуваат радикализаицијата и циклусите на насилство“, додаде Кан.

РСЕ додава дека изјавата на пакистанскиот премиер следи откако Индија на 5 август го укина специјалниот уставен статус на Кашмир, во обид целосно да го интегрира единствениот регион со мнозинско муслиманско население.

Кашмир е под опсада повеќе од седум дена, со прекината мобила и фиксна телефонија, интернет мрежи и ограничувања, како што е полицискиот час, со кој на луѓето им се забрануваат собири.

Индиските власти вчера соопштија дека ограничувањата се ублажени во регионот со хинду мнозинство Џаму.

Би можело да ве интересира

При лавини во Кашмир и во Авганистан загинаа 126 лица

А1он

Најмалку 57 лица загинаа во лавини во пакистанскиот дел на Кашмир

Ана Ололовска

Над 40 жртви во невремето во Пакистан

Ана Ололовска

Најмалку 13 загинати во експлозија во џамија во Пакистан

А1он

Пакистанската војска жали поради смртната пресуда за Мушараф

Пакистанскиот Врховен суд го осуди поранешниот претседател Мушараф на смрт

Ана Ололовска