Кан: Судир меѓу Пакистан и Индија би можел далеку да одекне

Од:

Премиерот на Пакистан Имран Кан предупреди дека ќе има крвопролевање кога Индија ќе го укине полицискиот час во спорниот регион Кашмир.

Тој исто така предупреди дека секој сеопфатен конфликт меѓу двете земји со нуклеарно оружје ќе одекне далеку над нивните граници.

Изјавата е дел од страсното обраќање на Кан во Генералното собрание на ООН, во кој потсети дека минатиот месец Индија ја укина повеќедецениската автономија на делот од Кашмир, кој е под нејзина контрола.

Би можело да ве интересира

Угинати животни во затворените продавници за миленичиња во Пакистан

Ана Ололовска

По заканите од Трамп, Индија го деблокира извозот на лекови

Ана Ололовска

Измамник се обидел да ја продаде Статуата на единството

Ана Ололовска

Индијците со свеќи на балконите го „осветлуваа мракот на коронавирусот“

А1он

Моди ги провика Индијците в недела со свеќи и светла од мобилните да го протераат мракот од коронавирусот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Индискиот премиер Моди од карантин објавува видеа со вежби за јога

Ана Ололовска