Камерон: Евентуалниот излез од еврозоната можност за Грција да ги реши економските проблеми

Од:

Британскиот премиер Дејвид Камерон во приватен разговор посочил дека евентуалниот излез на Грција од еврозоната може да биде добра шанса за Атина за да ги реши нејзините економски проблеми, пишува британскиот весник „Гардијан“.

dobivaj vesti na viber

Весникот нагласува дека Камерон ова го изјавил во приватен разговор со колега од Европската унија, посветен на барањата за реформи во ЕУ.

– Во врска со Грција премиерот прашува дали е разумно од страна на Ангела Меркел да се согласи дискусијата со Атина да се води на ниво на премиери и смета дека за Грција можеби е подобро да ја напушти еврозоната, за да ја доведе во ред својата економија, иако признава дека тоа носи сериозни ризици, се наведува во работни белешки од разговорот, кои ги пренесува весникот.

Во Брисел денеска ќе се одржи нов вонреден состанок на Еврогрупата во уште еден обид за постигнување спогодба меѓу Грција и нејзините кредитори.

Би можело да ве интересира

Најнова вест од западните медиуми: Путин бара помош од Северна Кореја

Јорк му ја одзеде титулата почесен граѓанин на принцот Ендрју

Ана Ололовска

Почина пратеникот кој беше избоден додека држел говор

А1он

Саутгејт ќе размисли дали би прифатил нов договор

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Принцот Вилијам им посака среќа на Англичаните: „Цела нација е со вас“

Англичаните бараат нов национален празник ако ја освојат титулата на ЕУРО2020