Камала Харис со повик до Американците да се „обединат“ за да ја „бранат демократијата“

Од:

Американската потпретседателка Камала Харис ги повика денеска Американците да се „обединат“ за да ја „бранат демократијата“. Таа го упати повикот една година по упадот на Капитол на 6 јануари 2021 година, извршен од приврзаниците на Доналд Трамп.

dobivaj vesti na viber

„Американскиот дух е ставен на тест“, рече таа на церемонијата во Конгресот по повод мрачната годишнина.

„Треба да се обединиме за да ја одбраниме нашата демократија“, додаде Харис.

Би можело да ве интересира

САД: Потпретседателката Харис со позитивен тест за Ковид-19

А1он

Забрана за влез во Русија и за Камала Харис и Марк Закерберг

А1он

Анкета: Мнозинство од Американците немаат доверба во потпретседателката Харис

А1он

Американската потпретседателка го пофали романскиот одговор на миграциската криза

А1он

Харис: Путин не е заинтересиран за „сериозна дипломатија“

А1он

Камала Харис од Варшава изјави какви ќе бидат последиците и трошоците за Русија поради агресијата

А1он