Калифорнија покренува истрага против „Фејсбук“

Од:

Калифорнија го истражува обелоденувањето на информациите за корисниците на Фејсбук на Кембриџ Аналитика и други партнери, открија властите во САД.

Властите во Калифорнија бараат една од најголемите социјални мрежи да одговори на судската покана.

Откривањето на истрагата е најновата лоша вест за Фејсбук, кои веќе се под истрага во 47 американски држави.

Некои држави, особено Њујорк и Небраска, изразија загриженост дека Фејсбук и други големи технолошки компании, со објавување на податоци за потрошувачите, ги изложуваат на потенцијални кражби на податоци и зголемени цени на рекламирање.

Фејсбук засега не ги коментираше обвинувањата.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Како се гради ветениот ѕид од Трамп на американско-мексиканската граница

А1он

Путин: САД помогнаа во спречување на терористички напад во Санкт Петербург

Ана Ололовска

Банкрот на католичката бискупија во Пенсилванија

Ана Ололовска

Глас на Америка: Гренел ќе задржи функција амбасадор на САД во Германија

Ана Ололовска

Демократите во меѓусебни жестоки напади, најмногу настрада Блумберг

Ана Ололовска

Прва дебата на Блумберг за претседателска номинација на Демократската партија

Ана Ололовска