Како „исчезна“ сиднејската опера

Од:

Во рамките на фестивалот на светла, музика и идеи „Vivid live“ познатата Опера хаус во Сиднеј „исчезна“.

Со помош на специјални ефекти на ѕидовите зградата можеа да се видат најразлични проекции кои го привлекоа вниманието на целиот свет.

Во еден момент се појави илузија дека Операта се топи и исчезнува.

Австралиската Опера датира од 1973 година.

Во 2007 година е ставена на листата споменици заштитени од УНЕСКО.

 

Би можело да ве интересира

Австралија ја менува банкнотата од пет долари со ликот на покојната кралица Елизабета

Пронајдена е малата радиоактивна капсула по која во Австралија се трагаше со денови

Катерина Павлова-Николовска

Американците дадоа зелено светло: Ѓоковиќ ќе може да игра на УС Опен

А1он

Гром удри десетгодишно дете на плажа во Австралија

А1он

ВИДЕО: Обезбедувањето ги помеша српските знамиња со руски и се обиде да им ги одземе на приврзаниците на Ѓоковиќ

А1он

Вонредна состојба поради поплави во Западна Австралија

Ана Ололовска