Кафуле во Австрија служи само невакцинирани гости

Од:

Во едно кафуле во местото Стробл, во Австрија, сопствениците ги услужуваат само гостите кои не примиле вакцина против Ковид 19.

dobivaj vesti na viber

Сопственичката на кафулето не сака да даде одговор за мотивите на оваа одлука.

Иако не е одушевен од ваквата одлука, градоначалникот на Стробл, Јозеф Веикингер вели дека ваквата постапка не е противзаконска и истакнува дека одлуката на сопственичката само ќе влијае на тоа гостите да не доаѓаат во кафулето.

Професорката по филозофија на право на Универзитеот во Салцбург, Силвија Траунвизер вели дека овој случај е само уште една потврда за оддалечувањето на луѓето од класичниот општествен политички и здравствен систем.

„Сметам дека пандемијата го разедини општеството, но не единствено тоа. Таа влегува и во многу други пори на општествениот живот, па така на пример може да предизвика судири меѓу вработените во претпријатијата или во семејствата, а доведува и до крај на пријателства“, вели таа.

Би можело да ве интересира

Околу 28.500 Грци примиле терапија за Ковид-19 со антивирусниот лек „Паксловид“

Северна Кореја прогласи победа над коронавирусот и го обвини Сеул за избувнувањето

Ана Ололовска

Во Србија реално петпати е поголем бројот на заразени со коронавирусот

Ана Ололовска

Германија од октомври со нови мерки за третата есен од пандемијата

А1он

Објавени се вознемирувачки снимки од разговорот на починатиот хрватски новинар Владимир Матијаниќ со дежурните лекари

Горан Наумовски

За една седмица над 122.000 заразени и 355 починати од Ковид-19 во Грција

Горан Наумовски