Кадиров: Папата Франциск станал жртва на странска медиумска пропаганда

Од:

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров смета дека папата Франциск станал жртва на странска медиумска пропаганда, поради што зборувал за „суровоста“ на Бурјатите и Чеченците.

„Како можете да одредите дали непријателот на бојното поле е весел, мрачен, сентиментален или суров? И како со голо око да ја одредите националноста на руски војник во консолидиран одред, ако во нашата земја живеат повеќе од 190 народи? Шефот на Ватикан не може да одговори на тоа, тој едноставно стана жртва на пропагандата и упорноста на странските медиуми“, напиша Кадиров на својот канал Телеграм.

Во интервју за американските медиуми, Папата ги нарече Чеченците и Бурјатите „најсуров дел од руските трупи во Украина“.

Би можело да ве интересира

Путин: Се обидоа да ја уништат Русија, нема да успеат-никогаш

Кирби: Ако не ја поддржиме Украина, американските безбедносни и економски интереси ќе претрпат голема штета

Предраг Петровиќ

Болниците преполни, СЗО предупредува: Она што се случува во Украина може да се прошири во целиот свет

ВИДЕО: Нов Бахмут, нова кланица: Русите испраќаат дури и инвалиди, трпат страшни загуби, но го опколија градот

(ВИДЕО) Руски Ми-8 брка украински беспилотни летала: Проектили, пукање од митралез..

Предраг Петровиќ

Путин: Митот за моќта на западната воена технологија е уништен