Кадиров до Украинците: Одредете го местото и времето, ќе дојдам и ќе ги казнам сите ваши злосторства

Од:

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров и рекол на Украина дека нема потреба да се става неговото име на налогот за апсење бидејќи ќе дојде сам.

„Господа, поставете го местото и времето, ќе дојдам. Ќе дојдам по вас и ќе ве казнам за сите ваши злосторства“, рече Кадиров во видеото објавено на апликацијата Телеграм. Кадиров додаде дека веќе неколку пати бил во Украина.

На Кадиров му се заканува затворска казна од 10 до 15 години

Украинската служба за безбедност го стави Кадиров на потерница за водење агресивна војна или агресивна воена акција, што предвидува затворска казна од десет до петнаесет години.

Би можело да ве интересира

Британско разузнавање: Русите загубија над 300 луѓе во еден украински напад

Ана Ололовска

Уапсен руски шпион во Украина

Горан Наумовски

Украинскиот премиер: Ни требаат дополнителни 17 милијарди долари

Кремљ: Бајден го има клучот за завршување на војната во Украина

Горан Наумовски

Десет цивили загинаа во најновото руско гранатирање

САД: Ќе поминат многу месеци пред тенковите „Абрамс“ да им биде испорачани на Украинците