Јужна Кореја: Северна Кореја лансираше нови ракети

Од:

Северна Кореја денеска лансираше две балистички ракети со краток дострел од аеродром во близина на Пјонгјанг, соопшти јужнокорејската војска, што би можело да биде четврти тест на оружје овој месец.

dobivaj vesti na viber

Јапонската влада, исто така, го потврди лансирањето, кое секретарот на владата го осуди како закана за регионалниот мир и безбедност. Ова го потврди и портпаролот на јапонската крајбрежна стража, но немаше детали за рутата.

Во петокот Северна Кореја истрела две наведувани тактички проектили. Таа направи уште два теста на 5 и 11 јануари, најавувајќи ги како хиперсонични ракети.

Како одговор на серијата нови тестови, САД минатата недела објавија нови санкции, кои Пјонгјанг ги опиша како „провокација“, тврдејќи дека Северна Кореја има „легитимно право“ на самоодбрана.

Би можело да ве интересира

Северна Кореја пријави околу 270.000 нови случаи на треска

Ана Ололовска

Ким ѝ нареди на војската да ја стабилизира дистрибуцијата на лекови за Ковид-19 во Пјонгјанг

Ана Ололовска

Северна Кореја пред два дена го пријави првиот случај на Ковид-19, веќе има 27 починати

Катерина Павлова-Николовска

Сеул: Северна Кореја се подготвува за седми нуклеарен тест

Ана Ололовска

Повеќе од 18.000 случаи на коронавирус потврдени во Северна Кореја

Ана Ололовска

Бела куќа: Северна Кореја планира овој месец да спроведе тестирање на нуклеарна боева глава

Ана Ололовска