Јужна Кореја планира да воспостави постојана делегација во НАТО во Брисел

Од:

Јужнокорејските власти соопштија дека планираат да воспостават постојана делегација во НАТО во Брисел, во услови кога Сеул е посветен на зајакнување на партнерствата со алијансата и преземање поголема улога на глобалната сцена

dobivaj vesti na viber

Обраќајќи им се на новинарите за планираното присуство на претседателот Јун Сук-јол на самитот во Мадрид овој месец, советникот за национална безбедност Ким Сунг-хан рече дека Сеул ќе се обиде да ги зајакне односите со членките на НАТО поради „непредвидливата“ меѓународна ситуација.

Тој прецизираше дека, како дел од напорите, Јужна Кореја е во разговори со НАТО за размена на информации, комбинирани вежби и заеднички истражувања со цел да се спротивстави на новите безбедносни закани.

Јун, кој ја презеде претседателската функција во мај, вели дека неговата главна надворешнополитичка цел е да ја направи Јужна Кореја „глобално важна држава“ со фокус на промовирање на слободата, мирот и просперитетот врз основа на нејзините либерално-демократски вредности.

Иако на Самитот на НАТО во Мадрид од 29 до 30 јуни се очекува фокусот да биде на украинската криза, Јун планира да иницира зајакнување на меѓународната соработка против севернокорејската нуклеарна програма, наведуваат локалните меидуми.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Земјите-членки на НАТО ги потпишаа пристапни протоколи за Шведска и Финска

Земјите-членки на НАТО ќе ги потпишат пристапни протоколи за Шведска и Финска

Скен : Ќе ѕвечат нуклеарки во Европа – ни тропа ли трета светска војна на врата?

Анита Петровска Рајковиќ

НАТО утре ќе потпише пристапни протоколи со Финска и со Шведска

Финска и Шведска во вторник ќе го потпишат протоколот за влез во НАТО

Пендаровски на третата сесија на состанокот на Северноатлантскиот совет

Катерина Павлова-Николовска