Јужна Кореја ги отвори сите 270 плажи, со барање за почитување на строги хигиенски мерки

Од:

Плажите во Јужна Кореја од вчера и официјално се отворени, но од посетителите се бара да се подложат на строгите мерки за дезинфекција и да ги одржуваат, без исклучок, пропишаните мерки за физичка дистанца, пренесе агенцијата Јонхап.

Туристите ќе можат да се релаксираат и да се одмораат на вкупно 270 плажи во Јужна Кореја.

Годинава е откажана и традиционалната церемонија на отворање на сезоната на капење. Место тоа, локалните власти сите свои ресурси ги насочија кон спроведувањето на хигиенските мерки за минимизирање на ризикот од ширење на коронавирусот.

Би можело да ве интересира

Холандскиот премиер го прекина одморот поради зголемен број заразени од Ковид-19

А1он

Американскиот епидемиолог Фаучи ќе добие обезбедување, има смртни закани поради пандемијата

А1он

Финска: Влегуваме во втората фаза на епидемијата

А1он

ВИДЕО: Револтирани граѓани пред Инфективната клиника во Тирана бараат информации за нивните блиски

А1он

Во Франција највисок број на заболени од Ковид-19 од крајот на мај

А1он

Лукашенко: Намерно ме заразија со коронавирусот

А1он