Јужна Африка ќе произведува копија на вакцината на Модерна

Од:

Научниците од Јужна Африка направија копија на антиковид вакцината на Модерна, со цел да се зголеми стапката на имунизација во земјата.

dobivaj vesti na viber

Модерна претходно соопшти дека нема да ја патентира вакцината, со што им се овозможува на научниците од Јужна Африка да произведат своја верзија на вакцината против Ковид-19.

Директорот на компанијата „Африкен бајолоџикс“, Петро Тербаланче изјави дека за вакцината против Ковид-19 „е употребена иста секвенцата како Модерна 1.273“.

Африка е со најниска стапка на вакцинирани против Ковид-19 во светот.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

За една седмица зголемен бројот на заразени со Ковид-19 во Грција, намалени смртните случаи

Ана Ололовска

Директорот на Фајзер се зарази со Ковид по втор пат за два месеци

Ана Ололовска

Премиерот на Шпанија позитивен на коронавирус

Ана Ололовска

Кинески научници развија маска што открива коронавирус во воздухот

А1он

Бајден: Пандемијата на Ковид е завршена

Ана Ололовска

СЗО повеќе не препорачува две терапии против коронавирусот

Ана Ололовска