Јужна Африка ќе произведува копија на вакцината на Модерна

Од:

Научниците од Јужна Африка направија копија на антиковид вакцината на Модерна, со цел да се зголеми стапката на имунизација во земјата.

Модерна претходно соопшти дека нема да ја патентира вакцината, со што им се овозможува на научниците од Јужна Африка да произведат своја верзија на вакцината против Ковид-19.

Директорот на компанијата „Африкен бајолоџикс“, Петро Тербаланче изјави дека за вакцината против Ковид-19 „е употребена иста секвенцата како Модерна 1.273“.

Африка е со најниска стапка на вакцинирани против Ковид-19 во светот.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Во Кина драстично намален бројот на тешки случаи и смрт од Ковид-19

Ана Ололовска

Кина пријави голем скок на бројот на хоспитализирани со коронавирус

Ана Ололовска

Во Косово граѓаните повикани да носат маски и да се вакцинираат

Ана Ололовска

СЗО: Кина и натаму не дава точни податоци за бројот на починати од Ковид-19

Ана Ололовска

Речиси 90 отсто од населението во Хенан е заразено со Ковид, тврди директорот на здравствената комисија за провинцијата

Ана Ололовска

Кина ги отвори границите

Ана Ололовска