Јутарњи Лист: Европската комисија со зелено светло за влез на Хрватска во Шенген-зоната

Од:

Шест години по пристапувањето на Хрватска во Европската унија, Европската комисија денеска ја потврди подготвеноста на Хрватска за влез во Шенген просторот и даде зелено светло за Шенген зона без пасоши.

„Јутарњи лист“, повикувајќи се на анонимен извор на Блумберг информира дека одлуката допрво треба да биде објавена, со оглед на тоа дека и Европскиот совет треба да се произнесе.

„Работењето на Еврокомисијата на успешна проценка на сите одобренија за Шенген привршува. Хрватска би требало да стане полноправна членка на Шенген кога ќе ги исполни сите критериуми“, се наведува во маилот од ЕК, во кој Блумберг имал увид.

На крајот на минатиот месец, хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ изрази очекување сегашната Европска комисија до крајот на својот мандат да даде препорака за влез на Хрватска во Шенген зоната.

– Очекувам Колеџот на комесари да го прифати она што го предложија надлежните комесари, мислам пред сè на еврокомесарот за внатрешни работи Димитрис Аврамопулос, рече тогаш хрватскиот премиер.

Претседателот на Евркомисијата Жан-Клод Јункер, за време на посетата на Загреб во јуни рече дека Комисијата ќе донесе позитивна препорака до крајот на мандатот, кој истекува на 1 ноември.

Во септември Комисијата за Шенген веќе констатираше дека Хрватска ги исполнила сите осум единици поврзани со законодавството на Шенген.

Би можело да ве интересира

Пленковиќ: За Западен Балкан ништо не е поважно од европската перспектива

(ВИДЕО) Борисов: Мицкоски ме увери дека влезот на земјата во ЕУ и НАТО е приоритет за ВМРО-ДПМНЕ

Сасоли: Блокадата на Скопје и Тирана покажува дека се потребни реформи во ЕУ

Ана Ололовска

Моншалан: Европската перспектива на Северна Македонија не е доведена во прашање

Ана Ололовска

Брегу: За седум години во ЕУ емигрирала четвртина од населението од Западен Балкан

Ана Ололовска

Меркел: Земјите од Западен Балкан имаат перспектива за членство во ЕУ

Ана Ололовска