Јункер: Во Ирска ќе има гранични контроли во случај на Брегзит без договор

Од:

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер изјави дека на ирската граница ќе бидат воспоставени гранични контроли доколку Британија излезе од ЕУ без договор.

Јункер за Скај њуз изјави дека ЕУ мора да „обезбеди зачувување на интересите на Европската унија и внатрешниот пазар“.

Тој напомена дека без граница после Брегзит, животните кои влегуваат во Северна Ирска потоа можат да влезат во ЕУ преку Ирска без никаква контрола.

Јункер рече дека тоа нема да се случи.

– Мораме да ги чуваме здравјето и безбедноста на нашите граѓани, рече тој.

Британија треба да излезе од ЕУ на 31 октомври.

Би можело да ве интересира

„Дејли мејл“: Полицијата бара девојка од Косово, за која постои сомнение дека била со киднаперот на Медлин Мекејн

Ана Ололовска

Велика Британија им понуди помош и државјанства на милиони граѓани од Хонгконг

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Меј со критика до Џонсон: Сака да ја затвори државата од остатокот на светот

Ана Ололовска

Четири лица повредени во оружен напад во Лондон

Ана Ололовска

До крајот на годината Велика Британија го напушта единствениот пазар на ЕУ

А1он

Џонсон: Смртта на Флојд е непростлива, но демонстрантите треба да бидат разумни

А1он