Јункер пред средбата со Џонсон: Европа никогаш не го губи трпението

Од:

Европа никогаш не го губи трпението, изјави претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер пред средбата со британскиот премиер Борис Џонсон посветена на Брегзит.

Денешната средба во Луксембург со Јункер ќе биде прва откако Џонсон ја презеде функцијата во јули.

Според најавите, Џонсон ќе му пренесе на Јункер дека Велика Британија не е подготвена да бара одложување на Брегзит после 31 октомври.

Секретарот за надворешни работи Доминик Рааб рече дека премиерот ќе истакна дека сака договор, но за тоа мора да има „одредена финалност“. Сепак, поранешниот министер Дејвид Гаук за Би Би Си истакна дека не постои детален план кој би бил алтернатива на спорниот заштитен мхенизам за ирската граница.

На работниот ручек во Луксембург ќе присуствува и преговарачот на ЕУ за Брегзит Мишел Барние, како и британскиот секретар за Брегзит Стив Баркли и британскиот преговарач Дејвид Фрост.

Би можело да ве интересира

Во Лондон уапсени 11 лица на протест заради убиството на афроамериканецот Флојд во Минеаполис

Ана Ололовска

Британски експерт нагласува дека се уште е рано за олеснување на мерките во земјата

Ана Ололовска

Премиерот на Британија Џонсон со нови мерки за олеснување на состојбата

А1он

Схинас: ЕУ мора да има стабилна миграциска политика

Ана Ололовска

ЕК предлага 12,9 милијарди евра за проширувањето во наредните седум години

А1он

Џонсон: Време е Британија да продолжи понатаму

А1он