Јункер: Лондон ја напушта ЕУ до 31 јануари

Од:

Велика Британија ќе ја напушти Европската унија до 31 јануари следната година, изјави претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер.

Тој за Би-Би-Си изјави дека верува оти брегзит ќе се случи на крајот на последното продолжување на излегувањето на Велика Британија од Унијата.

Јункер истакна дека брегзит е предолга приказна што треба да заврши.

Британскиот премиер Борис Џонсон претходно изјави дека ќе постигне трговски договор со ЕУ до крајот на декември 2020 година.

Додека некои британски пратеници мислат дека лесно ќе се постигне договор, Јункер потсети на фактот дека слични преговори со Канада „траеја со години“.

Би можело да ве интересира

Џонсон: Доверливиот владин документ за „Брегзит“ е глупост

Туск: Брегзит е една од најголемите грешки на ЕУ во историјата

Ана Ололовска

Џонсон не се откажува од подготовките за Брегзит без договор

Ана Ололовска

Џонсон повеќе сака да се случи Брегзит, отколку да остане премиер

Ана Ололовска

По Брегзит, граѓаните од ЕУ ќе имаат ист статус во Британија како и другите имигранти

Ана Ололовска

Меркел очекува британскиот парламент да го одобри договорот за Брегзит