Јункер ја критикува Германија за затворањето на границата кон Луксембург

Од:

Поранешниот претседател на Европската комисија, Жан Клод Јункер ја критикуваше Германија за затворање на границата кон Луксембург во период на пандемија на коронавирус.

Јункер, во интервју за германскиот весник „Велт“, рече дека не е добро што Германија ги затвори границите кон земја како што е Луксембург, во која секој ден 200.000 Германци патуваат на работа.

Тој изрази несогласување со тоа што „земјите кои први го потпишаа Шенгенскиот договор пред 25 години, преку ноќ дојдоа на идејата дека затворањето на границата е доволно за да се соочат со големиот предизвик“.

Јункер истакна дека здравствената заштита, особено во однос на епидемијата, мора во иднина да биде во надлежност на ЕУ.

„Европската комисија, како и во другите области, мора да добие право на иницијатива во однос на здравствената заштита. Знам дека ова бара промена на договорот во ЕУ, но поради сегашното искуство тоа е неопходно“, рече Јункер.

Би можело да ве интересира

Зелените согласни за отпочнување на формални разговори за формирање на нова влада на Германија

А1он

Тројца загинати во хеликоптерска несреќа во Германија

Ана Ололовска

Постигнат начелен договор: СДП, Зелените и ФДП ја прават новата германска Влада

Германската семафор-коалиција согласна за легализација на канабисот

Ана Ололовска

Зголемен бројот на мигранти во Германија кои доаѓаат преку „белоруската рута“

Ана Ололовска

Зеленски разговараше со Меркел и Макрон за решението на судирот на истокот од Украина

Ана Ололовска