Јункер: Историјата ќе покаже дека Меркел беше во право со бегалците

Од:

Историјата ќе покаже дека во 2015 година, германската канцеларка Ангела Меркел донесе правилна одлука за бегалците, изјави претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер во интервју за германскиот „Билд”.

-Ако таа ја затвореше германската граница, Австрија и Унгарија немаше да ја издржат тежината на бегалците. Тоа е вистината, смета Јункер.

-Меркел ниту ја водела ниту ја разединила ЕУ, истакна претседателот на Европската комисија, додавајќи дека тоа не е во моќ на еден човек.
-Во Европа секогаш ви требаат сигурни сојузници и многу пријатели ако сакате да постигнете нешто, нагласи тој.

Би можело да ве интересира

Германија со 100 милијарди евра во борба за заштита на климата

ЕК: Договорот со Лондон мора да содржи целосно изводливо и законско оперативно решение

Ана Ололовска

Европската комисија ја уверува јавноста дека има доволни резерви на гас за оваа зима

Татјана Ташкова

Фон дер Лaјeн „отворена“ за прилагодувања во новата Европска комисија

Бундестагот на 26 септември ќе даде зелено светло за преговори

Татјана Ташкова

Германија со 500.000 евра помош за косовските безбедносни сили