Јункер: ЕУ е подготвена и за Брегзит без договор

Од:

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер изјави дека ЕУ е подготвена и за Брегзит без договор, но оти нема ништо да се добие со тоа.

Тој додаде дека Унијата никогаш нема да „исфрли” земја членка, но смета дека ЕУ 27, сепак. треба да имаат право да се состанат без Велика Британија, додека државата се уште е членка на блокот.

Британската премиерка Тереза ​​Меј претходно во писмо упатено до државните службеници рече дека подготовките за Брегзит без договор треба да продолжат и покрај новото продолжување на крајниот рок за истапување на Велика Британија од ЕУ.

Би можело да ве интересира

Писонеро: ЕК ја подготвува преговарачката рамка за Северна Македонија и Албанија

Ана Ололовска

ЕК ослободува итна помош за Западниот Балкан во борбата против Ковид-19, 66 милиони за С. Македонија

Ана Ололовска

Фон дер Лајен: Да се реши застојот на границите

Ана Ололовска

По Барние, со коронавирусот заразен и британскиот преговарач за Брегзит

А1он

ЕК со порака до потрошувачите: Внимавајте на појавата на „лажни производи“ против Ковид-19

Ана Ололовска

Научен панел ќе и помага на ЕК да издава препораки за коронавирусот

Ана Ололовска