„Јулија“ остави илјадници чешки домаќинства без струја

Од:

Бурата „Јулија“ предизвика проблеми во сообраќајот и остави илјадници чешки домаќинства без електрична енергија.

Чешката компанија за електродистрибуција денеска информираше дека силниот ветер и паднатите дрвја оставиле 40.000 домови без електрична енергија.

Противпожарните служби одговориле на повеќе од 1.700 повици во целата земја.

Интервенциите најмногу се однесувале на пречки на патиштата кои требало да се отстранат.

Бурата предизвика доцнење или откажување и на голем број возови.

Бурата „Јулија“ доаѓа само две седмици во бурата „Кјара“, која предизвика голема материјална штета во Чешка.

Би можело да ве интересира

На 26 ноември Земан ќе го назначи Петар Фијала за премиер на Чешката Република

А1он

Чешката влада поднесе оставка

Катерина Павлова-Николовска

САД: Поради бура 600 илјади домаќинства без струја

А1он

Чешка укинува ДДВ за струја и за гас поради високите цени

Катерина Павлова-Николовска

Претседателот на Чешка не е во состојба да ги исполнува должностите

Вистричил: Земан не е способен да ги исполнува своите претседателски должности

А1он