Јермак: Од руско заробеништво ослободени 116 украински војници

Од:

Во рамките на уште една размена на воени заробеници меѓу Украина и Русија ослободени се 114 украински војници и наредници и двајца офицери, соопшти денеска шефот на администрација на украинскиот претседател, Андриј Јермак, пренесе агенцијата УНИАН.

Оттаму прецизираат дека меѓу ослободените има бранители на Мериупол, партизани од Керсон, снајперисти од Бахмут.

Јермак, исто така, кажа дека успеале да ги извлечат телата на паднатите странски доброволци Кристофер Метју Пери и Ендрју Тобијас Метју и телото на паднатиот украински доброволец Евгениј Кулик, кој служел во Француската легија на странци.

УНИАН истакнува дека според податоците од Киев, во 2022 година од руско заробеништво се вратиле речиси 1.600 лица.

Би можело да ве интересира

Руски ракетен напад врз Одеса, има повредени

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Стрелков: Го советувам Путин да замолчи и да не ја отвора устата

Ана Ололовска

Русија бара работници за изградба на утврдувања на Крим – дневница до 90 долари

Путин: Британија најави испраќање тенкови и гранати со осиромашен ураниум, ако тоа се случи, ќе одговориме

Ана Ололовска

Шојгу: Можен е нуклеарен судир меѓу Русија и Западот

Ана Ололовска

САД: Украина ќе ги добие нашите тенкови Абрамс до есен

Ана Ололовска