Јенс Столтенберг стапува на должноста генерален секретар на НАТО

Од:

Поранешниот премиер на Норвешка, Јенс Столтенберг денеска ќе стапи на должноста генерален секретар на НАТО.

Столтенберг за време на долгогодишната политичка кариера има воспоставено блиски врски со Русија, што ќе помогне за подобрување на односите меѓу Алијансата и Москва, кои се заладени поради украинската криза.

Поранешниот премиер на Норвешка оддржува добри односи со Владимир Путин и Дмитриј Медведев, додека под нивно водство Русија и Норвешка склучија важни договори за утврдување на морската граница и безвизен режим за населението од пограничните региони.

Би можело да ве интересира

Францускиот Сенат го ратификуваше Протоколот за членство во НАТО

Татјана Ташкова

Се поблиску до НАТО, неизвесно за ЕУ

Ана Ололовска

По Италија денеска Протоколот за пристапување во НАТО ратификуван и во Велика Британија

Ана Ололовска

Италијанскиот Сенат го ратификуваше Проколот за НАТО

Ана Ололовска

Џо Бајден: Доколку Трамп биде реизбран, НАТО ќе престане да постои

Ана Ололовска

Столтенберг загрижен поради последиците од турската акција во Сирија

Leave a Comment

three × 5 =