Јемен: Убиени пет членови на Ал Каеда

Од:

Пет членови на Ал Каеда се убиени на југоистокот на Јемен.

dobivaj vesti na viber

Од беспилотно летало било нападнато нивното возило во село во провинцијата Хадрамавт.

Во слични околности пред два дена се убиени уште двајца припадници на Ал Каеда, пренесува агенцијата АФП.

САД е единствената земја која има беспилотни летала во регионот, а нападите врз Ал Каеда во Јемен се засилени.

 

Би можело да ве интересира

Лидерот на Ал Каеда, Ајман ал Завахри, ги обвини САД за војната во Украина

Ана Ололовска

Десет членови на Ал Каеда избегаа од затвор во Јемен

А1он

Висок лидер во Ал Каеда убиен во американски напад со дрон во Сирија

Катерина Павлова-Николовска

Разузнавачка служба на САД: Ал Каеда може повторно да биде закана за година-две

Ана Ололовска

Ал Каеда им се придружи на талибанците

Катерина Павлова-Николовска

Пентагон: Во Авганистан има борци на Ал Каеда и Исламска држава

Ана Ололовска

Leave a Comment

5 × 5 =