Јемен: Најмалку девет лица загинаа во експлозија на аеродромот во Аден

Од:

Најмалку девет лица загинаа во експлозија на автомобил-бомба во близина на аеродром во привремениот главен град на Јемен, Аден.

Се верува дека уште 12 лица се повредени во синоќешната експлозија – која премиерот Муен Абдулмалек Саид ја опиша како „терористички бомбашки напад“, јавува Би-Би-Си.

Очевидци велат дека жртвите се жени и деца. Досега никој не презеде одговорност за нападот.

Локалните медиуми забележуваат дека нападот се совпаднал со пристигнувањето на поранешниот гувернер на Аден на аеродромот. Тој не е повреден. Актуелниот гувернер беше цел на напад со автомобил-бомба пред три недели во кој загинаа шест лица.

Би можело да ве интересира

УНИЦЕФ: Најмалку 17 деца загинаа во Јемен од почетокот на годинава

Ана Ололовска

Завршена е потрагата во јеменскиот затвор, загинале вкупно 87 лица

Ана Ололовска

Коалицијата предводена од Ријад негира дека извршила напад врз затворот во Саада

Ана Ололовска

Арапската коалиција најави бомбардирања во главниот град на Јемен

Ана Ололовска

Хутите киднапираа товарен брод на ОAE во близина на Јемен

Ана Ололовска

Хутите дозволија авиони на ОН да слетаат на аеродромот во Сана

А1он