Јапонски научници: Ковид-19 причинува со месеци отежнато дишење, слабост и опаѓање на косата кај оздравени пациенти

Од:

Јапонски научници анализирале состојба на пациенти кои се опоравувале од Ковид-19, кои биле лекувани во болници. Една од последиците на болеста предизвикана од нвиот коронавирус е опаѓање на косата, како и со месеци отежнато дишење и чувство на слабост, открија научниците од Националниот центар за глобално здравје и медицина во Токио, јави телевизискиот канал НХК.

Студијата покажа дека кај оние кои биле во болница со Ковид-19, четири месеци по закрепнувањето, симптомите на отежнато дишење остануваат кај 11 отсто од луѓето, слабост чувствуваат 10 отсто, нарушувања на мирисот и вкусот – 10 отсто, болна кашлица – четири отсто.

Покрај тоа, два месеца по појавата на симптоми на Ковид-19, една четвртина од отпуштените пациенти почнале да се жалат на опаѓање на косата.

Научниците забележуваат дека слични симптоми се забележуваат и кај оние кои се излекувале од ебола.

Би можело да ве интересира

Се зголемува бројот на новозаразени од Ковид-19 во Бугарија

Ана Ололовска

Најавено укинување на рестриктивните мерки во Австралија

Ана Ололовска

Велика Британија одобри употреба на вакцината на Фајзер и Бионтек

Ана Ололовска

Бразил: Најмногу заразени од почетокот на септември – 50.909

Ана Ололовска

Во САД изминатото деноноќие потврдени 2.562 смртни случаја

Ана Ололовска

Скоро четири милиони новозаразени со коронавирусот за една недела

Ана Ололовска