Јапонски државни службеници казнети, јаделе „гага“ на сметка на приватна фирма

Од:

Јапонското Министерство за телекомуникации денеска казни 32-ца вработени бидејќи го прекршиле етичкиот кодекс и дозволиле да им бидат платени скапи вечери.

dobivaj vesti na viber

Скандалот беше обелоденет во февруари, откако вработени во сателитскиот емитер Тохокушинша Филм, меѓу кои и синот на премиеро Јошихаде Суга, Сеиго, честеле претставници на Министерството за телекомуникации.

Сличен настан се случил и подоцна, со претставниците на телекомуникацискиот гигант НТТ.

Независно тело на јапонското Министерство за телекомуникации во март покрена внатрешна истрага за да утврди дали честењето на вработени во Министерството за телекомуникации влијаело на издавање на лиценците за емитување.

Од 32 вработени, против девет се покренати дисциплински мерки, а на петмина од нив им е одбиено од плата, а останатите 23 службеници добиле само укор, меѓу коки и заменик мистерот Буичира Куроду.

Министерот за внатрешни прашања и комуникации Рјота Такеда фдоброволно се откажа од платата во рок од три месеци и јавно се извини бидејќи „ ја изневери довербата на јавноста во Владата“.

И Тохокушинша Филм спроведе своја истрага и потврди дека во периодот од ноември 2015 до декември 2020 година имало 54 случаи кога биле честени со скапи вечери претставници на Министерството, а Сеиго Суга присуствувал на 22.

Би можело да ве интересира

Јапонија, Велика Британија и Италија заеднички ќе развиваат борбен авион од новата генерација

А1он

Јапонија, Велика Британија и Италија ќе разработуваат проект за нов борбен авион

Ана Ололовска

Јапонија наредните пет години за одбраната ќе издвои меѓу 295 и 333 милијарди долари

Ана Ололовска

Јапонски суд: Забраната за геј бракови е уставна

А1он

Министерот за внатрешни работи на Јапонија поднесе оставка

Ана Ололовска

САД, Јапонија и Јужна Кореја ветуваат силен одговор во случај на нуклеарни проби на Пјонгјанг