Јапонска стартап компанија измисли заштитна маска која преведува осум јазици

Од:

Јапонската стартап компанија „Донат Роботикс“ измисли паметна маска за време на пандемијата на коронавирус, која помага во комуникација и при физичко дистанцирање.

Паметната маска Ц-Фејс може во комбинација со апликација да препише диктат, да го зголеми волуменот на гласот на корисникот и да преведе говор на осум различни јазици.

Маската има отвори на предната страна, па затоа не штити од Ковид-19, и треба да се носи преку стандардна заштитна маска. Таа е направена од пластика и силикон и има вграден микрофон, кој преку блутут може да се поврзе со смартфон.

Ц-Фејс нуди можност за превод на осум јазици: кинески, корејски, виетнамски, индонезиски, англиски, шпански, француски, и обратно.

Би можело да ве интересира

Америка ги смени препораките: Ковид-19 се пренесува и преку воздух, вирусот патува подалеку од два метра

А1он

Пандемијата не стивнува: досега 31.3 милиони заразени, 966.000 починати

А1он

Во Црна Гора повторно една третина од тестираните за Ковид-19 се позитивни

А1он

Хрватска го намалува траењето на карантинот од 14 на десет дена

А1он

Во Словенија сè поголем бројот на хоспитализирани поради Ковид-19, недостига медицински персонал

А1он

Волстрит журнал: Хрватска со отворањето на туристичката сезона стана случај кој опоменува

А1он