Јапонија штотуку откри 7.000 острови за кои не знаела дека постојат

Од:

Јапонија ги преброи своите острови и откри дека има 7.000 повеќе отколку што се мислело, пренесува Си-Ен-Ен. Дигиталното мапирање од страна на Јапонската агенција за геопросторни информации (GSI) неодамна откри дека има 14.125 острови на јапонска територија, што е двојно повеќе од бројот од 6.852 во официјална употреба според извештајот на Јапонската крајбрежна стража од 1987 година.

Сепак, GSI оваа недела истакна дека новата бројка го одразува напредокот во геодетската технологија и не ја промени вкупната површина на земјиштето што го држи Јапонија. Се вели дека иако не постои меѓународен договор за тоа како да се пребројат островите, истиот критериум за големина бил користен како претходното истражување пред 35 години.

Островите околу Јапонија беа во центарот на неколку територијални спорови. Јапонија тврди дека јужните Курилски Острови ги држи Русија, кои Токио ги нарекува Северни територии. Спорот датира од крајот на Втората светска војна. Јапонија, исто така, вели дека има историско право на ненаселените острови Сенкаку во Источното Кинеско Море, со кои таа моментално управува, но Кина постојано го оспорува тоа тврдење.

Во меѓувреме, Јапонија и Јужна Кореја остануваат заклучени во повеќе од 70-годишен спор околу суверенитетот на група островчиња познати како Докдо во близина на Сеул и Такешима во близина на Токио во Јапонското Море, кое Кореја го нарекува Источно Море.

Би можело да ве интересира

Северна Кореја неуспешно лансираше шпионски сателит, во Јапонија се огласија сирени

Ана Ололовска

Руски авиони над Јапонското Море, Јапонија ги подигна своите ловци

Ана Ололовска

Мечка забележана со чизми во устата: Во близина е пронајдена човечка глава

Бајден оди во Хирошима, нема да се извини за атомската бомба

Ана Ололовска

Руски авиони во близина на Јапонија

Ана Ололовска

Несреќа во Јапонија: „Данѓири“ се преврте врз луѓе, 11 повредени