Јапонија одржува воени маневри во ек на регионалните тензии

Од:

Јапонските копнени трупи ги одржуваат своите први воени маневри по повеќе од 30 години во момент кога регионалните тензии се во пораст

Тие спроведуваат огромна воена вежба низ целата земја за да ги подготват своите војници за потенцијален конфликт, а од средината на септември околу 100.000 луѓе, 20.000 возила и 120 авиони учествуваат во различни вежби за оперативна готовност, јави Си-Ен-Ен.

Во последниве години, индопацифичкиот регион стана жариште на тензии, при што претставниците на јапонските копнени сили предупредуваа на „најлошата безбедносна средина од крајот на Втората светска војна“.

-Оваа вежба на копнените сили е фокусирана на подобрување на оперативната ефикасност, одвраќање и реакција, нагласи полковникот на јапонската армија Норико Јокота.

Би можело да ве интересира

Јапонија: Во дополнителниот буџет за 2021 година 163 милијарди долари се за борба против коронавирусот

Ана Ололовска

Ново трговско партнерство меѓу САД и Јапонија

Ана Ололовска

На Азиските берзи пад, доларот зајакнува

Ана Ололовска

Јапонската економија се намали за три отсто поради проблеми со синџирот на снабдување

Јапонија без ниту еден смртен случај од Ковид-19 првпат по 15 месеци

Ана Ололовска

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Во напад во воз во Токио повредени 17 лица

Ана Ололовска