Јапонија нема информации дека Иран е одговорен за нападот во Саудиска Арабија

Од:

Јапонија нема информации дека Иран е вмешан во нападите на нафтените постројки во Саудиска Арабија, изјави министерот за одбрана Таро Коно.

Тој изрази уверување дека нападот го извршиле јеменските Хути, кои и презедоа одговорност.

Нафтените постројки на Сауди Арамко беа нападнати во саботата со дронови и крстосувачки ракети, со што беше намалено производството на нафта за 5,7 барели дневно, што е околу пет отсто од светското производство на нафта.

Одговорноста ја презедоа јеменските бунтовници Хути, кои ги поддржува Иран, но САД тврдат дека нападот бил извршен од Иран.

Би можело да ве интересира

Турција повторно ја отвори границата кон Иран и Ирак за товарниот сообраќај

Ана Ололовска

Иран и Сирија треба да исплатат отштета за американските жртви во Израел

Ана Ололовска

Хамнеи: САД се однесуваат кон другите, исто како полицајците кон Флојд

Ана Ололовска

Кина и Иран им порачаа на САД: Оставете го својот народ да дише

Ана Ололовска

Иран: Ќе продолжиме со испорака на гориво за Венецуела

Ана Ололовска

Во Јапонија нагло опаѓа продажбата на цигари

Ана Ололовска