Јапонија ја укинува вонредната состојба во цела земја

Од:

Јапонскиот премиер Шинѕо Абе денеска најави дека вонредната состојба што беше во сила во Токио и четири други административни области од средината на мај поради пандемијата на коронавирус ќе биде укината во текот на денот, но предупреди за можноста за повторно воспоставување на ограничувања доколку се шири вирусот. .

Абе зборуваше на прес-конференција, откако неговата влада ги укина ограничувањата на 14 мај во повеќето префектури, освен Токио и четири други региони каде остана во сила..

Јапонскиот премиер, исто така, најави дека вкупниот износ на стимул за економијата на земјата, која исто така е погодена од пандемијата, ќе достигне 200 трилиони јени преку два пакети за помош, но предупреди дека ќе биде потребно долго време животот да се врати во нормала.

Абе истакна дека и биле потребни на неговата земја само месец и половина да го запре ширењето на инфекцијата, додавајќи дека тоа ја покажало силата на „јапонскиот модел“.

Би можело да ве интересира

Поради технички проблеми прекин во работата на Токиската берза

Ана Ололовска

Кинескиот министер за надворешни работи планира посета на Јапонија во октомври

А1он

Јапонската компанија Фуџифилм има препарат со кој се крати лекувањето од Ковид-19

Ана Ололовска

Суга и Трамп телефонски разговараа за соработката меѓу Јапонија и САД

Ана Ололовска

Јошихиде Суга е новиот јапонски премиер

Ана Ололовска

Владата на Абе поднесе оставка, се очекува Парламентот да изгласа нов премиер на Јапонија

Ана Ололовска