Јапонците масовно купуваат раствор за грло откако политичар кажал дека помага против коронавирусот

Од:

Јапонците во изминатите денови купиле огромни количини раствор за плакнење на грлото, откако гувернерот на Осака изјавил дека тој производ помага против коронавирусот.

Иако не се докажани позитивните ефекти на растворот, полиците на аптеките низ целата земја се испразнети по изјавата на гувернерот Хирофуми Јошимура, пренесува Би-Би-Си.

Тој се повика на истражување на локална болница во Осака спроведено на само 41 лице, по што наишол на критики, но акциите  на компаниите Шионоги и Меиџи Холдинг скокнале по паничното купување на растворот што го произведуваат.

Стотици илјади корисници на Твитер споделија фотографии од продавници во Јапонија со натписи дека недостига раствор за плакнење на грлото. 

Би можело да ве интересира

Лондонскиот градоначалник бара да се забрани одење по гости во време на пандемија

А1он

Прогласен карантин во најголемите градови во Велс

А1он

Шпанија се подготвува за целосна блокада на Мадрид поради Ковид-19

А1он

Астра Зенека нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни несакани дејства

А1он

Борисов: Нема да ги затвораме градовите и да воведуваме нови ограничувања за луѓето

Горјан Грнчаровски

Пациентите кои немаат Ковид-19, а се на интензивна нега во грчките болници, доколку е потребно ќе се префрлаат во приватни клиники

Ана Ололовска