Извршителот на нападот со автомобил во Германија во 2020 година е осуден на доживотен затвор

Од:

Лицето кое пред година и пол со автомобил удри во пешаци во германскиот град Трир денеска е осуден на доживотен затвор, јави ДПА.

dobivaj vesti na viber

Пет лица загинаа кога 52-годишниот сторител со својот џип мина низ пешачка зона на 1 декември 2020 година. Меѓу жртвите имаше и двомесечно бебе и неговиот татко.

Напаѓачот е обвинет по пет обвиненија за убиство со умисла и 18 точки за убиство во обид.

Регионалниот суд во Трир нареди тој да биде сместен во психијатриска болница со високо обезбедување.

Според психијатрискиот извештај, мажот боледувал од параноична шизофренија.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Во Германија драстично поскапеа огревното дрво и пелетите

А1он

Во германската нуклеарна централа има истекување, работата е целосно прекината

А1он

Трамп предупредува: Германија наскоро би можела да престане да постои како земја

А1он

Екоактивисти блокираа електрана на јаглен во Германија

Ана Ололовска

Германија нема да го снабдува Киев со модерни тенкови

А1он

Берлин ја презеде контролата врз активностите на рускиот нафтен гигант „Росњефт“ во Германија

Ана Ололовска