Извлечени уште две тела на жртви од несреќата на Дунав

Од:

Од Дунав денеска се извлечени уште две тела, со што бројот на загинати во судирот на туристички брод и крузер во Будимпешта се зголеми на 15 лица.

Од 33 Јужнокорејци кои се наоѓале на бродот, 13 од нив и двајца унгарски членови на екипажот се уште се водат како исчезнати.

По судирот на туристичкиот брод Хаблеани со крузерот беа спасени седум јужнокорејски туристи.

Локалните медиуми јавија дека Хаблеани во наредните денови би можел да биде извлечен од водата со голема дигалка.

Би можело да ве интересира

Орбан: Ако Турција ги пушти бегалците, ќе употребиме сила на границата

Ана Ололовска

Орбан ги загуби изборите, унгарската опозиција ја освои Будимпешта

Ана Ололовска

Локални избори во Унгарија

Татјана Ташкова

Околу 2.000 диви свињи во Унгарија заразени од свинска треска

Унагрија уште на 5 август го одбила барањето за екстрадиција на Груевски

А1он

Бучер: Ниту еден Унгарец не е прифатлив како еврокомесар за проширување

Ана Ололовска