Извлечен бродот од Дунав, пронајдени нови тела на загинати

Од:

Спасувачки екипи од Унгарија и Јужна Кореја утрово го извлекоа потонатиот јужнокорејски брод од Дунав во Будимпешта. Во извлекувањето учествуваат огромни кранови, бродови и спасувачи. За време на операцијата, најмалку две тела се пронајдени и извлечени од остатоците од туристичкиот брод, кој потона минатиот месец.

Нуркачи влегоа во бродот додека кран го извлекуваше кон површината. На утринските фотографии се гледаат кабината и горниот дел од бродот уништени од водата. Спасувачи го пребараа бродот по евентуални жртви заглавени во пловилото и како што пренесуваат светските медиуми, најмалку две тела биле извлечени и пренесени на копно.

Се очекува операцијата да трае неколку часа.

Јужнокорејскиот брод пренесуваше туристи од Јужна Кореја кога се судри со крузер и потона, при што загинаа 20 луѓе, а осум други се исчезнати.

Би можело да ве интересира

Околу 2.000 диви свињи во Унгарија заразени од свинска треска

Унагрија уште на 5 август го одбила барањето за екстрадиција на Груевски

А1он

Бучер: Ниту еден Унгарец не е прифатлив како еврокомесар за проширување

Ана Ололовска

Орбан: Оливер Вархељи кандидат на Унгарија за комесар

Ана Ололовска

Фон дер Лaјeн бара нови кандидати од Романија и Унгарија

Потврдени пет случаи на африканска свинска чума во Унгарија

Ана Ололовска