Извештај: Пилотите на „Етиопијан ерлајнс“ ги следеле процедурите

Од:

Пилотите на компанијата „Етиопијан ерлајнс“ правилно ги следеле процедурите, кога нивниот авион Боинг 737 МАКС 8 неколку пати тргнал со носот надолу пред да се урне на 10 март, при што загинаа 157 луѓе, соопштија денеска етиопските власти.

– Екипажот неколкупати ги извршил сите постапки, кои ги одредил производителот, но не можел да го контролира авионот, изјави министерката за транспорт Дагмавит Могес.

Тоа е прв официјален извештај за таа катастрофа.

Министерката препорача „Боинг“ да го провери системот за контрола на авионот и надлежните служби за авијација да потврдатат дека проблемот е решен пред да му се дозволи на тој модел повторно да лета.

Сите авиони од тој модел се приземјени во целиот свет по падот во Етиопија, што е втора несреќа на Боинг 737 МАКС во период од пет месеци.

Семејствата на роднините, регулаторите и патниците ширум светот ги чекаат резултатите од истрагата за падот на Боингот, кој се урна шест минути по полетувањето од Адис Абеба.

Пет месеци претходно истиот модел на Боинг се урна во Индонезија и загинаа сите 189 патници и членови на екипажот.

Би можело да ве интересира

Загинаа 15 Етиопјани откако се расипал бројот со кој требало да стигнат до Јемен

Ана Ололовска

„Боинг“ ќе исплати 100 милиони долари на роднините на загинатите во двете катастрофи на „737 Макс“

Ана Ололовска

Генерал убиен при обид за воен удар во Етиопија

„Боинг“ тврди дека поправил грешки во софтверот за моделот 737 Макс

Ана Ололовска

Боинг не информирал со месеци за проблеми во безбедноста на „737 Макс“

Ана Ололовска

ВИДЕО: Свештеник во Етиопија секој ден оди бос до црква на висина од 250 метри

Татјана Ташкова