Изрешетан автомобилот на главниот советник на украинскиот претседател

Од:

Неколку куршуми утрово беа истрелани кон автомобилот на главниот советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски, при што е повреден возачот, соопшти украинската полиција.

Повеќе од десет истрели се испукани кон автомобил во близина на селото Лешники, во близина на Киев, се додава во полициското соопштение.

Советникот Серхиј Шефир не е повреден.

Би можело да ве интересира

Украинската национална хероина фатена со лажен сертификат за вакцинација

А1он

„Тајмс“: Лондон преговара со Киев за испорака на ракети

Ана Ололовска

Лојд Остин во Киев: Русија е пречка за мирот во источна Украина

А1он

Остин ќе ги посети Грузија, Украина и Романија

Ана Ололовска

Зеленски: Украина и е благодарна на ЕУ за континуираните рестриктивни мерки против Русија

Ана Ололовска

ЕК: Европската унија работи на обезбедување испорака на гас за Украина

Ана Ололовска