Израелските сили убиле двајца Палестиници во судир на Западниот брег

Од:

Израелската армија и специјалните сили денеска водеа повеќечасовна борба со вооружени Палестинци на окупираниот Западен Брег, соопшти израелската полиција, а во конфликтот загинаа најмалку двајца Палестинци, наведува палестинската спасувачка служба, пренесе Бета.

dobivaj vesti na viber

Полицијата соопшти дека до судир дошло во градот Наблус во моменти кога вршеле рација и апсење, а вооружените мажи се забарикадирале во домот на осомничениот.

Според полицијата, убиени се „голем број“ вооружени Палестинци, без да се прецизира нивната бројка, а меѓу израелските сили нема повредени.

Палестинскиот Црвен крст соопшти дека во судирот во Наблус со израелската војска загинале двајца мажи и ги наведе нивните имиња.

Израелската армија соопшти за насилен протест што избувнал додека нејзините сили дејствувале во Наблус, а притоа демонстрантите фрлале експлозивни направи врз војниците и пукале во нив, на што полицијата возвратила на огнот.

Армијата продолжила со свои операции и во друг дел на Западниот Брег, каде, исто така, избувнала кратка престрелка.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Лидерот на Исламскиот џихад му се закани на Израел со обновени напади

Ана Ололовска

Примирјето ја издржа ноќта, Палестинците објавија дека има над 40 жртви

Сирени вечерва во Тел Авив и неколку други израелски градови, „Исламски џихад“ не сака примирје и се заканува

Тревога за ракетeн напад во Ерусалим, жителите известуваат за експлозии

Се зголемува бројот на жртвите во Газа – убиен е еден од водачите на Исламскиот џихад

Горан Наумовски

Сирени во Тел Авив за прв пат по последната ескалација на насилството во Појасот Газа

Горан Наумовски